این غده در سنین مختلف دچار بیماریهای متفاوتی می شود. مثلاً پروستاتیت که التهاب پروستات است در سنین جوانی شایع است و هشت درصد مراجعین به متخصصین ارولوژی و یک درصد مراجعین به مراکز بهداشتی درمانی مبتلا به این بیماری می باشند. بیماری های بزرگی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات دو نوع بیماری هستند که شیوع آن در افراد مسن تر می باشد. در این میان پروستاتیت و بزرگی خوش خیم پروستات بیمار را عمدتاً دچار علائم بالینی می کنند و این باعث مراجعه به پزشک می شود درحالیکه سرطان پروستات می تواند هیچ علامتی نداشته باشد و در بررسی غربالگری توسط پزشک تشخیص داده شود.

پروستات چیست؟
پروستات از اجزاء دستگاه تولید مثل مرد می باشد. تقریباً به اندازه یک گردو می باشد. محل آن در زیر مثانه (کیسه ای که وظیفه جمع آوری ادرار دارد) و جلوی راست روده (قسمت انتهای روده بزرگ که به مقعد وصل می شود) می باشد. بنابراین پروستات از بیرون بدن نه دیده می شود و نه قابل لمس است.
پروستات دور مجرا را درست در زیر مثانه در برگرفته است و بقولی دیگر مجرا از میان پروستات می گذرد و در هنگام تخلیه ادراراز مثانه اول ادرار وارد این قسمت مجرا می شود و پس از آن ادرار وارد مجرای آلت می شود و خارج می گردد.

پروستات 1 پروستات ، مراقبت ،پروستات چیست؟،سرطان پروستات،علائم و نشانه های پروستات ،تشخیص سرطان پروستات پروستات مراقبت یا مزاحمت prostat1

وظیفه غده پروستات تولید مایع شیری رنگ یا همان مایع منی می باشد که اسپرم را حمل می کند. در زمان انزال عضلات پروستات را می فشارند و باعث خروج مایع از آن بداخل مجرا می شود و همزمان اسپرم تولید شده توسط بیضه ها به آن اضافه می شود و از مجرا خارج می گردد.

بیماریهای پروستات:

– پروستاتیت:
پروستاتیت التهاب پروستات می باشد. شایعترین مشکل دستگاه ادراری در مردان جوانتر از ۵۰ سال می باشد.
انواع پروستاتیت:
۱- پروستاتیت حاد عفونی
۲- پروستاتیت مزمن عفونی
۳- پروستاتیت مزمن غیرعفونی
پروستاتیت حاد عفونی بیماری شدید و جدی است که به علت عفونت پروستات ایجاد می شود. شایعترین علت آن میکروبهای روده است و از طریق مجرا به پروستات منتقل می شود.

پروستات 2 پروستات ، مراقبت ،پروستات چیست؟،سرطان پروستات،علائم و نشانه های پروستات ،تشخیص سرطان پروستات پروستات مراقبت یا مزاحمت prostat21

بعضی از عوامل فرد را مستعد این بیماری می کنند که عبارتند از:
• عفونت ادراری
• داشتن سوند ادراری
• ضعف سیستم ایمنی بدن
• رابطه جنسی نامتعارف
• عفونتهای مقاربتی
علائمی که ممکن است در پروستاتیت حاد دیده شود عبارتند از:
• تکرر ادرار
• احساس فوریت در ادرار کردن
• تب و لرز
• سوزش ادرار
• درد در ناحیه تناسلی، کشاله ران، تحتانی شکم و تحتانی پشت
• درد بدن
• گاهی احتباس ادرار
• تهوع و استفراغ
• جریان ادرار ضعیف
• انزال دردناک
تشخیص پروستاتیت حاد از روی علائم بالینی، معاینه و بررسی های آزمایشگاهی و رادیولوژیک می باشد.
درمان این بیماری با آنتی بیوتیک است و طول دوره درمان ۶-۴ هفته می باشد. در موارد شدید که حال عمومی بیمار بد است بایستی در بیمارستان بستری گردد و آنتی بیوتیک تزریقی و سرم دریافت کنند. ادامه درمان با آنتی بیوتیک خوراکی می باشد.
پروستاتیت مزمن عفونی:
پروستاتیت مزمن بیماری شایعی است و حدود ده درصد مردان در طول زندگی دچار آن می شوند. شدت بیماری آن از نوع حاد کمتر است. این افراد معمولا به علت عفونت های عود کننده ادراری مراجعه نمایند. این بیماران تب ندارند.و معمولا علائم بصورت سوزش ادرار،فوریت ادرار،تکرر ادرار،شب بیداری برای ادرار کردن ،انزال دردناک، درد پشت و درد میاندوراه می باشد.
آزمایش ادرار نشانه عفونت در ادرار است .
درمان این بیماران مصرف آنتی بیوتیک مناسب به مدت ۶-۴ هفته می باشد. گاهی نیاز است مدت طولانی تری دارو بگیرند. علاوه برآن استفاده از داروهای شل کننده پروستات (آلفا بلاکرها) درکاهش علائم کمک کنند.
پروستاتیت مزمن غیر عفونی :
نام دیگر آن سندرم درد لگنی مزمن است. شایع ترین نوع پروستاتیت می باشد. در این نوع بیماری، بیمار دارای علائم پروستاتیت مزمن می باشد ولی در آزمایش ادرار و ترشحات پروستات میکروب یافت نمی شود. عامل آن مجموعه ای از علل هورمونی ،التهابی ، ایمنولوژیک و عصبی می باشد .استرسهای روحی شانس ابتلا را افزایش می دهند.
درمان این بیماران مشکل است و پزشک ممکن است از داروهای شل کننده عضلات پروستات ،ضد التهابی و شل کننده عضلانی استفاده کنند.
بزرگی خوش خیم پروستات:
پروستات در دو دوره سنی بزرگ می شود. دوره اول در زمان بلوغ است که اندازه آن دو برابر می شود و دوره دوم از حدود سن ۲۵ سال شروع می شود و در تمام طول زندگی فرد ادامه دارد.بزرگی خوش خیم پروستات در این دوره دوم رشد رخ می دهد. ولی بندرت باعث علائم در قبل از ۴۰ سالگی می شود . حدود نیمی از مردان بین ۶۰-۵۱ سال و ۹۰ درصد مردان مسن تر از ۸۰ سال مبتلا به این بیماری می باشند.
در افراد زیر احتمال ابتلا به بزرگی خوش خیم پروستات بیشتر است:
• افراد بالای ۴۰ سال
• سابقه فامیلی این بیماری
• چاقی ،بیماری قلبی و دیابت
• عدم فعالیت بدنی
با بزرگ شدن پروستات مجرا را در این قسمت می فشارد و باعث تنگ شدن آن برای عبور ادرار می شود علائم این

پروستات 3 پروستات ، مراقبت ،پروستات چیست؟،سرطان پروستات،علائم و نشانه های پروستات ،تشخیص سرطان پروستات پروستات مراقبت یا مزاحمت prostat3

بیماری عبارتند از:
• تکرر ادرار
• تاخیر در شروع جریان ادرار
• جریان ادرار ضعیف
• زور زدن در هنگام ادرار کردن
• نیاز به ادرار کردن در زمان خواب
• درد حین ادرار کردن
• قطع و وصل شدن ادرار
• درد هنگام انزال
• گاهی فرد نمی داند که دچار انسداد ادراری است تا زمانی که دچار احتباس می شود.
لذا توصیه می شود مردان پیگیری مداوم برای این بیماری داشته باشند. در فردی که دچار انسداد ادراری ناشی از بزرگی خوش خیم پروستات می شود. viagrasansordonnancefr.com مثانه برای خروج ادرار مجبور است زور بزند لذا پس از مدتی خود مثانه هم بیمار می شود و در موارد شدید باعث می شود فرد از درمانهای داروئی و یا جراحی نتیجه نگیرد. تشخیص این بیماری توسط شرح حال، معاینه بالینی، تستهای آزمایشگاهی (برای رد علل دیگر) و رادیولوژی می باشد. سیستوسکوپی (مشاهده اندوسکوپیک مجرا و پروستات و مثانه) برای رد علل دیگر و انتخاب نوع جراحی انجام می گیرد.
تمام بیماران نیاز به درمان ندارند و عده ای فقط لازم است تحت نظر باشند تا در صورت نیاز درمان انجام گیرد. درمان ابتدائی داروئی می باشد. هیچ درمان داروئی قطعی که اندازه پروستات را به اولیه برگرداند وجود ندارد و داروها باعث تسکین علائم و بهبود جریان ادرار می گردند.
شایعترین داروهائی که استفاده می شوند شل کننده های عضلات صاف پروستات (آلفا بلاکرها) می باشند. دسته دوم داروئی مهارکننده های گیرنده های هورمون مردانه می باشند که باعث کاهش ۲۰ درصد در حجم پروستات می شوند. البته پس از قطع این داروها مجدداً پروستات به حجم اولیه برمی گردد.
درصورتی که بزرگی خوش خیم پروستات درمان نشود، فرد دچار عوارض آن می شود که عبارتند از:
• بیماری شدید مثانه
• نارسائی کلیه ها (به علت برگشت ادرار از مثانه به حالبها)
• سنگ مثانه
• عفونت ادراری
• خونریزی ادراری
در موارد زیر توصیه به جراحی پروستات می شود:
• بیمار علیرغم درمان داروئی احساس ناراحتی می کند.
• دچار عوارض شده است.
روشهای متفاوتی برای جراحی پروستات وجود دارد. البته لازم به ذکر است که برای هر بیماری ممکن است یک روش خاص ترجیح داده شود. جراحی باز پروستات برای پروستاتهای خیلی بزرگ بکار می رود. روش دیگر روش تراش اندوسکوپیک پروستات از طریق مجرا است که شکاف جراحی ندارد و برای پروستاتهای کوچکتر بکار می رود. البته روشهای متعدد دیگرمانند لیزر و … نیز معرفی شده است که تاکنون نتوانسته اند جایگزین دو روش فوق گردند.

– سرطان پروستات:

در آمریکا از هر هفت مرد یک نفر در طول عمرش تشخیص سرطان پروستات داده می شود. در ایران دومین سرطان شایع مردان می باشد.

پروستات4 پروستات ، مراقبت ،پروستات چیست؟،سرطان پروستات،علائم و نشانه های پروستات ،تشخیص سرطان پروستات پروستات مراقبت یا مزاحمت prostat4

سرطان پروستات یک تومور بدخیم است که از قسمت خارجی غده پروستات شروع به رشد می کند، بتدریج که بزرگتر می شود به قسمت داخلی غده پروستات و بعد از آن به سایر نقاط بدن منتشر می شود . سرطان پروستات در مراحل اولیه بدون علامت است، اما بتدریج که رشد می کند باعث فشار بر روی پیشابراه و علائم ادراری می شود.
علامت بوجود آمدن سرطان پروستات چیست؟
علت اصلی سرطان پروستات نا شناخته است . اما تعدادی فاکتورهای خطر وجود دارد که شانس ابتلا به این بیماری را بالا می برد که شامل:
۱- افزایش سن : اکثر موارد سرطان پروستات در افراد مسن اتفاق می افتد
۲- سابقه خانوادگی و ژنتیک: اگر پدر یا برادر شما در سنین زیر ۶۰ سال مبتلا به این بیماری شود ، شانس ابتلا به سرطان پروستات در شما بسیار افزایش می یابد
۳- نژاد: این بیماری در تژاد آفریقایی شایع تر از نژاد آسیایی است .
۴- رژیم غذایی: رژیم غذایی که حاوی چربی بالا باشد و مصرف میوه و سبزیجات در آن کم باشد شانس ابتلا به سرطان پروستات را بالا می برد.
۵- تماس با کادمیوم

علائم و نشانه های سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات ممکن است در مراحل اولیه هیچ علامتی نداشته باشد اما بتدریج که رشد میکند و بر روی پییشابراه فشارمی آورد، باعث ایجاد علائمی می شود به شرح زیر:
– افزایش تعداد نیاز به دفع ادرار بخصوص شبها
– مشکل در دفع ادرار
– درد یا سوزش در حین ادرار
– مشاهده خون در ادرار
– جریان ادراری ضعیف می شود بطوریکه مدت زمان بیشتری طول می کشد تا مثانه تخلیه شود.
– تاخیر در شروع ادرار
– احساس نیاز به دفع ادرار بصورت فوری
– در مراحل اولیه سرطان پروستات بی علامت است ، تنها راه تشخیص این بیماری معاینات منظم و دوره ای است.زمانی که سرطان پروستات به نقاط دیگر بدن گسترش یابد باعث ایجاد علائم دیگری می شود.
شایعترین محل برای گسترش سرطان ، استخوانها به خصوص استخوانهای لگن و ستون مهره ها است. در نتیجه گسترش سرطان، استخوانها دردناک و حساس می شوند . گاهی اوقات اولین علامت تشخیص سرطان پروستات درد استخوانی ناشی از گسترش سرطان به این ناحیه است.

چگونه سرطان پروستات تشخیص داده می شود؟

یکی از راههای تشخیص این بیماری معاینه انگشتی از راه مقعد است که پزشک به کمک آن سطح پروستات را لمس می کند .
راه دیگر تشخیص اندازه گیری آزمایشگاهی سطح PSA یا آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون است زمانی که سطح PSA بالا باشد و معاینه انگشتی نیز غیر نرمال باشد ۶۰ درصد احتمال وجود سرطان پروستات وجود دارد . در مواردی که احتمال وجود سرطان بالاست تستهای تشخیص بیشتری لازم است از جمله نمونه برداری سوزنی از پروستات که با این روش قسمت کوچکی از پروستات را برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی می کند .اگر نتیجه نمونه برداری از نظر سرطان پروستات مثبت باشد، باید تست های تکنیکی مانندCT اسکن و MRI جهت بررسی گسترش این بیماری به سایر نقاط بدن لازم است.

پروستات 5 پروستات ، مراقبت ،پروستات چیست؟،سرطان پروستات،علائم و نشانه های پروستات ،تشخیص سرطان پروستات پروستات مراقبت یا مزاحمت prostat5

چگونه سرطان پروستات درمان می شود؟

درمان اصلی سرطان موضعی پروستات جراحی و رادیوتراپی است. با کمک جراحی بخش در گیرغده پروستات بهمراه غدد لنفاوی ناحیه ای برداشته می شود . در رادیو تراپی شعاع های اشعه بر ناحیه درگیر تابیده می شود . بعلت اینکه سرطان پروستات به کندی رشد می کند گاهی اوقات اگر بیمار سن بالایی داشته باشد و بیماری در مراحل اولیه باشد ، هیچ درمانی برای بیمار انجام نمی شود و فقط تحت کنترل قرار می گیرد. در مواردی نیاز است برای بیمار هورمون درمانی به تنهایی یا همراه با رادیو تراپی انجام گیرد.