علامت بوجود آمدن  سرطان پروستات چیست؟

علت اصلی سرطان پروستات نا شناخته  است . اما تعدادی فاکتورهای خطر وجود دارد که شانس ابتلا به این بیماری را  بالا می برد که شامل:

۱-افزایش سن : اکثر موارد سرطان پروستات در افراد مسن اتفاق می افتد.

۲-سابقه خانوادگی و ژنتیک: اگر پدر یا برادر شما در سنین زیر ۶۰ سال  مبتلا به این بیماری شود ، شانس ابتلا به  سرطان پروستات در شما بسیار افزایش می یابد.

۳-نژاد: این بیماری در تژاد آفریقایی شایع تر از نژاد  آسیایی است.

۴-رژیم غذایی: رژیم غذایی که حاوی چربی بالا باشد و مصرف میوه و سبزیجات  در آن کم باشد شانس ابتلا به سرطان پروستات را بالا می برد.

۵-تماس با کادمیوم

 علائم و نشانه های سرطان پروستات چیست؟

 سرطان پروستات ممکن است در مراحل اولیه هیچ علامتی نداشته باشد اما بتدریج که رشد میکند و بر روی پییشابراه فشارمی آورد، باعث ایجاد علائمی می شود به شرح زیر:

  •  افزایش تعداد نیاز به دفع ادرار بخصوص شبها
  •  مشکل در دفع ادرار
  •  درد یا سوزش در حین ادرار
  •  مشاهده خون در ادرار
  •  جریان ادراری ضعیف می شود بطوریکه مدت زمان بیشتری طول می کشد تا مثانه pastilla levitra تخلیه شود.
  •  تاخیر در شروع ادرار
  •  احساس نیاز به دفع ادرار بصورت فوری

 در مراحل  اولیه سرطان پروستات بی علامت است ، تنها راه تشخیص این بیماری معاینات منظم و دوره ای است.زمانی که سرطان پروستات به نقاط دیگر بدن گسترش یابد باعث ایجاد علائم دیگری می شود.

شایع ترین  محل برای گسترش سرطان ، استخوانها به خصوص استخوانهای لگن و ستون مهره ها است. در نتیجه گسترش سرطان، استخوانها  دردناک و حساس می شوند .

گاهی اوقات اولین علامت  تشخیص سرطان پروستات درد استخوانی ناشی از گسترش سرطان به این ناحیه است.

چگونه سرطان پروستات تشخیص داده می شود؟

یکی از راههای تشخیص این بیماری معاینه انگشتی از راه مقعد  است که پزشک به کمک آن سطح پروستات را لمس می کند .

راه دیگر تشخیص اندازه گیری آزمایشگاهی سطح PSA یا آنتی ژن اختصاصی  پروستات در خون است زمانی که سطح PSA بالا باشد و معاینه انگشتی نیز غیر نرمال باشد ۶۰ درصد احتمال وجود سرطان پروستات وجود دارد . در مواردی که احتمال وجود سرطان بالاست تستهای تشخیص بیشتری لازم است از جمله نمونه برداری سوزنی از پروستات که با این روش قسمت کوچکی از پروستات  را برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی می کند .اگر نتیجه  نمونه برداری از نظر سرطان پروستات مثبت باشد، باید تست های تکنیکی مانندCT   اسکن و MRI جهت بررسی گسترش این بیماری  به سایر نقاط بدن لازم است.

چگونه سرطان پروستات درمان می شود؟

درمان اصلی سرطان موضعی پروستات  جراحی و رادیوتراپی است. با کمک جراحی  بخش در گیرغده پروستات بهمراه غدد لنفاوی  ناحیه ای برداشته می شود . در رادیو تراپی  شعاع های اشعه بر ناحیه درگیر تابیده می شود . بعلت اینکه سرطان پروستات به کندی رشد می کند گاهی اوقات اگر بیمار سن بالایی داشته باشد و بیماری در مراحل اولیه باشد ، هیچ درمانی برای بیمار انجام نمی شود و فقط تحت کنترل قرار می گیرد.

 

References:

http://www.mdconsult.com

http://www.patient.co.uk/

http://www.kidney.org

http://www.racgp.org.au